Planowanie ogrodu
Jest jedną z przyjemniejszych czynności realizacji projektu Naszego domu. Jest to czynność wbrew pozorom dosyć trudna, której często nie poświęcamy wystarczająco uwagi i czasu. Brak wiedzy i doświadczenia powodują, że Nasze ogrody nie do końca spełnia Nasze oczekiwania lub nie wykorzystują pełnego potencjału, który oferuje nam Nasza działka.
"Projekt"
Wielu z Nas podejmuje się samodzielnie realizować swoje wizje ogrodu. Jednak zdecydowanie polecamy korzystanie z pomocy osób lub firm profesjonalnie zajmujących sie tym tematem. Ich wiedza, doświadczenie pozwolą uniknąć błędów już na początku projektowania, właściwie dobrać wszystkie elementy ogrodu przy zachowaniu pełnej jego funkcjonalności. Jeśli zdecydujemy się na pomoc z zewnątrz warto pokusić się o dobra współpracę z projektantem, której celem powinno być uwzględnienie Naszych oczekiwań i połączenie ich z wizją projektanta. |
|
|
Nie zależnie od opcji czy projektujemy sami czy z projektantem, warto pomyśleć przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, co tak naprawdę oczekujemy od Naszego ogrodu, co powinno się w nim znaleźć. Równie ważny jest właściwy dobór kwiatów, krzewów i drzew. Wielu z Nas zapomina, że jest to ten element kompozycji ogrodu, który tworzy żywą wzrastającą formę, która wraz z upływem czasu może zupełnie inaczej wyglądać niż w chwili posadzenia.
Ogród może stanowić piękne miejsce Naszego wypoczynku, może być miejscem aktywnego wypoczynku, lub miejscem azylu, do którego uciekamy w chwilach wolnych od pracy. Może dawać korzyści w postaci owoców i warzyw, czy spełniać potrzeby typowo użytkowe.
|
|
Rozpoczynając przygodę z projektowaniem ogrodu pamiętajmy, aby robić to z rozmachem, uwzględniając wszystkie Nasze oczekiwania i pomysły. Układ i rozłożenie poszczególnych elementów powinien brać pod uwagę upływający czas, zmieniający wygląd ogrodu oraz oczekiwane funkcjonalności. |
A więc bierzemy kartkę lub odpowiedni program i uwzględniając wielkość naszej działki, ukształtowanie terenu, nanosimy wszystkie elementy Naszego wymarzonego ogrodu. Kwiaty, krzewy, drzewa, trawnik, alejki, chodniki, altany, oczka wodne, basen, drobną zabudowę na narzędzia, garaże, elementy ozdobne i inne elementy, które chcemy mieć w ogrodzie.
Jeśli w ogrodzie będą bawić sie dzieci warto pomyśleć o takim rozłożeniu elementów ogrodu, które zapewnią im właściwy rozwój intelektualny i fizyczny. Ogród dla nich z reguły jest pierwszym miejscem, gdzie mogą zdobywać swoje doświadczenia, realizować dziecięce fantazje i bezpiecznie się bawić. Możemy im zaoferować piaskownicę, trawnik, gdzie można rozbić szałas, aktywnie spędzać czas na różne sposoby, elementy stanowiące swego rodzaju "przeszkodę" np. do wspinaczki i tym podobne. Po upływie czasu dobrze jest, aby miejsca te można było zagospodarować w inny sposób, na przykład w formie altany, w której możemy swobodnie pracować w otoczeniu przyrody.
|
|
Chcąc zachować swoje bezpieczeństwo i prywatność możemy również pomyśleć o takim rozłożeniu zieleni, które zapewni nam tą funkcjonalność. Zieleń w postaci różnych krzewów i drzew może stanowić pewną formę ogrodzenia, która połączona z tradycyjnym grodzeniem i nowoczesnymi systemami monitoringu i dozoru zapewnia bezpieczeństwo i spokój. |
Jeśli mamy dobre sąsiedztwo to niski żywopłot może stanowić symboliczne wyznaczenie granic z jednoczesnym zachowaniem estetyki. Coraz częściej przed domem sadzi się stosunkowo niskie krzewy tworzące dekoracyjną kompozycje razem z domem. Dom w takim towarzystwie wygląda bardziej okazale. Dodatkiem może być tutaj delikatny płotek 50 do 70 centymetrów. Oczywiście wysokie żywopłoty i ogrodzenia również mają swój urok i uzasadnienie. Chronią one Nas przed warunkami klimatycznymi, hałasem czy "wścibskimi" sąsiadami. W tym przypadku możemy łączyć zieleń z murem tradycyjnym, drewnianym, stalowym czy siatką. Mur tradycyjny wyglądem ma nieco surową postać, ogrodzenie stalowe pozwala na efektowne połączenie z zielenią, siatka jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, natomiast drewno i żywopłot nadaje ciepła wizualnego klimatu.
|
|
Projektując ogród warto pomyśleć o miejscach wypoczynku. Świetnym pomysłem są tarasy i różnego rodzaju altany. Są to miejsca stanowiące "centrum" życia towarzyskiego ogrodu, w którym wypoczywamy, podejmujemy gości czy pracujemy. Lokalizacja może być różna. Coraz częściej tarasy stanowią przedłużenie salonu znajdującego się na tym samym poziomie. Ich zadaszenie zwiększa funkcjonalność dzięki której możemy korzystać z niego nawet podczas deszczu. Taras możemy również zlokalizować w innej części ogrodu, w szczególności, gdy nasz dom znajduje się na innym poziomie, lub gdy układ całego ogrodu tego wymaga. Kolejną propozycją jest lokalizacja tarasu w głębi ogrodu dzięki której uzyskujemy dodatkowe miejsce na spokojny wypoczynek. Uzupełnieniem tutaj może być wykorzystanie zieleni w postaci krzewów, pnączy, kwiatów nadających estetykę oraz odpowiednio wymodelowany teren nadającego temu miejscu nieco tajemniczości i prywatności. Wyznaczenie trasy do tarasu, altany może być nakreślone w delikatny sposób nie koniecznie prostolinijny, podkreślony delikatnymi kamiennymi, drewnianymi stopniami. Umieszczenie w głębi ogrodu umożliwia nam również połączenie tego elementu z drzewami, których wysokość uniemożliwia ich sadzenie bezpośrednio w otoczeniu domu. Drzewa takie dają przyjemny cień w osłonie, którego możemy czuć się dobrze nawet w gorące dni.
|
|
Jeśli mamy piękny ogród warto również pomyśleć o miejscu z którego możemy podziwiać jego całe piękno. Miejsce to powinno pozwalać na uchwycenie całej perspektywy. W miejscu tym może być posadowiona altana lub prosta ławeczka.
Ogród to również trasy po których najczęściej się poruszamy. Trasy te mogą mieć charakter prostolinijny, widoczny, lub kręty, niewidoczny, załamujący się w bogato ukształtowanym terenie. Trasy te mogą być wyłożone różnymi materiałami, od trawnika, poprzez wysypane kamyki, stopnie wykonane z drewna, płyt kamiennych a na kostce kończąc. W zależności od celu danej trasy jej wyrazistość może być zaznaczona w różnym stopniu. Do wspomnianego wcześniej tarasu w głębi ogrodu wystarczy delikatnie zaznaczona ścieżka, urozmaicona krętymi elementami w których podkreślone jest piękno kwiatów czy innych elementów dekoracyjnych. Z kolei do oczka wodnego czy basenu lepiej jest zaznaczyć trasę bardziej wyraziście, może to być na przykład kostka, piaskowiec.
Trasy w ogrodzie powinny stanowić harmonijne połączenie z całym ogrodem. Nie powinny zaburzać optycznie jego układu. W przypadku małych ogrodów lepiej prezentują się trasy proste a w dużych swobodnie możemy popuścić wodzę fantazji. Dobrze jest również pomyśleć o łatwej pielęgnacji takich tras. Wszystkie rozwiązania z krawężnikami są łatwiejsze w pielęgnacji.
"Basen i oczka wodne"
W ogrodzie mogą znajdować sie również oczka wodne i baseny. Są to rozwiązania, których wykonanie pociąga za sobą większe nakłady pracy i finansowe.
|
|
|
Jeśli Nasz ogród znajduje sie w zabudowie szeregowej lub jakiejkolwiek innej z małą przestrzenią warto pomyśleć o projektowaniu wspólnie z sąsiadem lub sąsiadami. Dzięki temu nawet niewielkie ogródki mogą być tym elementem takiej zabudowy, który nie tylko nie zburzy estetyki takich miejsc , ale wręcz przeciwnie je podniesie.
Projektując nasz ogród można stosować różne rozwiązania, których celem jest optyczne jego powiększenie. Narzędziami są tutaj, ukształtowanie terenu, stopniowanie wysokości kwiatów, krzewów, drzew i ich odpowiedni układ. Wszystkie te zabiegi oraz uzyskany za ich pośrednictwem efekt powinien współgrać z harmonią całego ogrodu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |